Muir VC6000 Tall Drum Capstan | Vessels 31-52m (102 – 172ft).
This Muir VC6000 capstan designed to suit vessels 31-52m (102 – 172ft) the Muir range of capstans provide reliable and heavy duty operation for mooring, warping and anchoring for all recreational and commercial applications. Efficient and quick they can be installed independently or as a complete system with windlasses. Manufactured to the highest quality standard, featuring heavy chrome and gear drive assembly. Accommodating varying deck thicknesses, they are popular for line hauling and fishing purposes. Available in 12 & 24 volt, Hydraulic & AC options.
| Features | Options |
|
• Deck hugging snag free design • Unit can be mounted horizontally • Luxury chrome finish over marine grade bronze or 316 Stainless steel on some models • Capstan features heavy duty knurled finish for increased grip • Heavy duty dual direction motor in 12 & 24V, AC & Hydraulic • Stainless steel shaft • Stainless steel mounting bolts • Installation/Operation booklet |
• Inline drive options see page 26 • AC option (VC2500/3500/4000) • Traditional polished bronze finish • Heavier duty motor for lifting and fishing use • Extra deck clearance kit for any deck thickness • Full range of accessories including rope, snubber kits and deck switches • Electric & hydraulic operating options & accessories |
Drawings
Side View
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 31-52m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 102 - 172ft |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 150A/100A (12/24V) |
| Motor (Watts) | 6000Watts |
| Hydraulic Pressure | 175MPa |
| Hydraulic Flow | 28L/min |
| Workload | 2138Kg |
| Max Line Speed | 20m/min |
| Auto Anchor Compatible | Yes |
| Net Weight DC | 83Kg |
Some of our Capstan installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- Will Mure
Why I really like Muir winch and anchor gear
“There are a number of reasons why I really like Muir winch and anchor gear. When we were cray fishing, then drop lining, the muir gear is simple to operate, no matter what the sea conditions are”
- Alan Stever,
Stebercraft vessels
“Stebercraft vessels are built to rigid design and exacting marine standards… we will still be supporting Muir Winches ‘til the cows come home”
- Jock Muir,
Make sure the winch you design
“Until I retire Ill still be unofficially selling Muir winches because it’s the best production the world. I recommend it because it’s my reputation riding on everything I build. You have to be able to put your hand on your heart… when you recommend a product. I have history with Muir now, I don’t check any of their specs or equipment… I just trust them 100%”


