Muir VC800 Capstan | vessels 6-11m(20 – 36ft).
Muir introduce the new VC800 Inline Capstan for vessels 6-11m(20 – 36ft) Inline drive capstans, delivering more power when you need it. These highly efficient and light weight capstans are fitted with a 600w one piece integrated gearbox/motor assembly which provides increased power and speed normally not achieved with conventional gear systems.
The one piece assembly significantly reduces installation time and is ideal for use where below deck space is restricted.
Designed to suit vessels up to 11m (36ft) the Inline capstan can be used for mooring, warping, anchoring, line hauling and fishing from any direction and are well suited to any application in either vertical or horzontal mounting positions.
Accommodating various deck thickness, these models are available in 12V DC.
Features
- Marine grade 316 Stainless Steel Capstans
- Knurled or Fluted Capstan Drum
- Clockwise rotation
- Auto action clutch preventing rollback
- Stainless steel mounting bolts
- Shaft seal
- Installation/Operation booklet
- Deck switch included
Drawings
Top View

Side View
Included in the package

Circuit Breaker & Mounting Pannel

Deck Switch

Deck mounting studs & fasteners

Installation/Operation booklet
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 6-11m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 20 - 36ft |
| Power Supply Options | DC 12V |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 80A (12V) |
| Motor (Watts) | 900Watts |
| Amps Workload | 60A (12V) |
| Max Load | 135Kg |
| Workload | 80Kg |
| Max Line Speed | 25m/min |
| Compatible Rope/Chain Combo | 12mm (1/2“) |
| Compatible Rope Sizes | Up to 12 mm (1/2″) |
| Auto Anchor Compatible | No |
| Net Weight DC | 8.5Kg |
Some of our Capstan installs
Some of our Easy Weigh installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- John Muir
A boat without a Muirs is like a Porsche without Wheels
“A boat without a Muirs is like a Porsche without Wheels”
- Paul Goss,
Our Muir capstans and windlasses have served us well over the years
“Our Muir capstans and windlasses have served us well over the years, and will continue to do so for a long time to come. Give me plenty of good chain and the right gear to handle it, every time” (in reference to a stormy night at sea)
- Andrew Perkins
Working for Muir has improved our quality
“Working for Muir has improved our quality… Muir is always after ever-better quality”








