Muir DFF 08 Freefall Drum Winch | Patented Auto Freefall.
Muir DFF 08 freefall drum winch design for vessels 5–8m (16 – 26ft). 800W 12V/24V DC, 180kg max load, patented Auto/Manual Freefall with drum brake. Auto Anchor compatible.
Features
- Muir’s patented Auto Freefall or Manual Release Freefall is available in one unit!
- Mechanical Auto & Manual Release Freefall means no troublesome electronics must be mounted on the Drum or your chain locker
- Drum Shaft on a serviceable bearing centre for smooth, hassle-free operation even under full load.
- Muir’s drum brake means no over-run during Freefall
- Fast, easy and reliable anchoring with a Muir Drum Winch
- Large capacity drum
- Compact Anchoring system to suit boats with no anchor rode storage
- 316 stainless steel drum
- Superior, heavy-duty Italian drive train
Drawings
Top View

Side View

Included in the package

Circuit Breaker & Mounting Pannel

Rocker Switch

Reversing Solenoid kit

Installation/Operation booklet
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 5-8m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 16 - 26ft |
| Power Supply Options | DC 12V, DC 24V |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 100A/80A (12/24V) |
| Motor (Watts) | 800Watts |
| Amps Workload | 80A (12V) |
| Max Load | 180Kg |
| Workload | 60Kg |
| Max Line Speed | 33m/min |
| Auto Anchor Compatible | Yes |
| Net Weight DC | 15Kg |
Some of our Drum installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- Jos Scholten
Which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving
“The fact that Muir always keeps the focus on their main business, being anchor systems, gives me the confidence that my customers can rely on that ‘shiny thing on the foredeck’ which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving”
- David McQueen
Remarkable Equipment
“This remarkable equipment has come out of a little place called Tasmania, which half the world doesn’t even know exists; out of a place called Kingston, which people definitely don’t know of; and its sold by these funny Tasmanians who are dogmatic, passionate and brilliant at what they do. They’re the ultimate product”
- Jock Muir,
Make sure the winch you design
“Until I retire Ill still be unofficially selling Muir winches because it’s the best production the world. I recommend it because it’s my reputation riding on everything I build. You have to be able to put your hand on your heart… when you recommend a product. I have history with Muir now, I don’t check any of their specs or equipment… I just trust them 100%”





