Muir DFF 10 Freefall Drum Winch | Patented Auto Freefall.
Muir DFF 10 freefall drum winch for vessels 8–10m (26 – 34ft). 1200W 12V/24V DC, 261kg max load, patented Auto/Manual Freefall with drum brake. Auto Anchor compatible.
Features
- Muir’s patented Auto Freefall or Manual Release Freefall is available in one unit!
- Mechanical Auto & Manual Release Freefall means no troublesome electronics must be mounted on the Drum or your chain locker
- Drum Shaft on a serviceable bearing centre for smooth, hassle-free operation even under full load.
- Muir’s drum brake means no over-run during Freefall
- Fast, easy and reliable anchoring with a Muir Drum Winch
- Large capacity drum
- Compact Anchoring system to suit boats with no anchor rode storage
- 316 stainless steel drum
- Superior, heavy-duty Italian drive train
Drawings
Top View

Side View

Included in the package

Circuit Breaker & Mounting Pannel

Rocker Switch

Reversing Solenoid kit

Installation/Operation booklet
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 8-10m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 26 - 34ft |
| Power Supply Options | DC 12V, DC 24V |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 100A/80A (12/24V) |
| Motor (Watts) | 1200Watts |
| Amps Workload | 125A/60A (12/24V) |
| Max Load | 261Kg |
| Workload | 87Kg |
| Max Line Speed | 33m/min |
| Auto Anchor Compatible | Yes |
| Net Weight DC | 30Kg |
Some of our Drum installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- Will Mure
Why I really like Muir winch and anchor gear
“There are a number of reasons why I really like Muir winch and anchor gear. When we were cray fishing, then drop lining, the muir gear is simple to operate, no matter what the sea conditions are”
- Alan Stever,
Stebercraft vessels
“Stebercraft vessels are built to rigid design and exacting marine standards… we will still be supporting Muir Winches ‘til the cows come home”
- Jock Muir,
Make sure the winch you design
“Until I retire Ill still be unofficially selling Muir winches because it’s the best production the world. I recommend it because it’s my reputation riding on everything I build. You have to be able to put your hand on your heart… when you recommend a product. I have history with Muir now, I don’t check any of their specs or equipment… I just trust them 100%”







