Muir DFF 15 Freefall Drum Winch | Patented Auto Freefall.
Muir DFF 15 freefall drum winch for vessels 12–14m (40 – 47ft). 1700W 12V/24V/48V DC, 390kg max load, patented Auto/Manual Freefall with drum brake. 316 stainless drum.
Features
- Muir’s patented Auto Freefall or Manual Release Freefall is available in one unit!
- Mechanical Auto & Manual Release Freefall means no troublesome electronics must be mounted on the Drum or your chain locker
- Drum Shaft on a serviceable bearing centre for smooth, hassle-free operation even under full load.
- Muir’s drum brake means no over-run during Freefall
- Fast, easy and reliable anchoring with a Muir Drum Winch
- Large capacity drum
- Compact Anchoring system to suit boats with no anchor rode storage
- 316 stainless steel drum
- Superior, heavy-duty Italian drive train
Drawings
Top View

Side View

Included in the package

Circuit Breaker & Mounting Pannel

Rocker Switch

Reversing Solenoid kit

Installation/Operation booklet
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 12-14m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 40 - 47ft |
| Power Supply Options | DC 12V, DC 24V, DC 48V |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 150A/100A (12/24V) |
| Motor (Watts) | 1700Watts |
| Amps Workload | 185A/90A (12/24V) |
| Max Load | 390Kg |
| Workload | 130Kg |
| Max Line Speed | 25m/min |
| Auto Anchor Compatible | No |
| Net Weight DC | 35Kg |
| Manual Operation | N/A |
Some of our Drum installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- Alan Stever,
Stebercraft vessels
“Stebercraft vessels are built to rigid design and exacting marine standards… we will still be supporting Muir Winches ‘til the cows come home”
- David McQueen
Remarkable Equipment
“This remarkable equipment has come out of a little place called Tasmania, which half the world doesn’t even know exists; out of a place called Kingston, which people definitely don’t know of; and its sold by these funny Tasmanians who are dogmatic, passionate and brilliant at what they do. They’re the ultimate product”
- Jos Scholten
Which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving
“The fact that Muir always keeps the focus on their main business, being anchor systems, gives me the confidence that my customers can rely on that ‘shiny thing on the foredeck’ which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving”







