Muir Pot Hauler | Electric Crab & Lobster Pot Lifter | Vessels 11m+ (38ft+)
Muir electric pot hauler for crab, lobster, shrimp & cray traps. Vessels 11m+ (38ft+), 12V DC, 900W, 90kg max load, 4–10mm rope. Folding portable design with stainless mounting.
Features
- Equipped with a folding retaining arm that allows minimal space and easy storage.
- Fully dismountable/portable design.
- Free rotating lower axle and a manual press wheel, eliminating the need for light pulling on the rope.
- Perfect for pulling traps for crab, shrimp, lobster etc.
- Stainless steel mounting bolts
- Installation/Operation booklet
Drawings
Top View

Included in the package

Circuit Breaker & Mounting Pannel

Deck Switch

Deck mounting studs & fasteners

Installation/Operation booklet
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 11-m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 38 - ft |
| Power Supply Options | DC 12V |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 100A (12V) |
| Motor (Watts) | 900Watts |
| Amps Workload | 120A (12V) |
| Max Load | 90Kg |
| Workload | 18Kg |
| Max Line Speed | 35m/min |
| Auto Anchor Compatible | Yes |
| Net Weight DC | 13.7Kg |
Some of our Easy Weigh installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- Jos Scholten
Which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving
“The fact that Muir always keeps the focus on their main business, being anchor systems, gives me the confidence that my customers can rely on that ‘shiny thing on the foredeck’ which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving”
- Rodney Jackman
Stainless Steel Fabrication Works
“John’s pursuit of perfection was clearly evident to me even in these early days”
- Ilja Van
It is very nice that when we call with a question
“It is very nice that when we call with a question [Muir] will try to give you the needed information as quickly as possible, but more than that, they will think with you”





