Storm VR/VRC3500
Unsure of your chain?
Use our Calculation Tool to determine your chain size and standard, ensuring a perfect fit with your Muir Windlass.
Chain Selection GuideMuir Storm VR/VRC3500 Vertical Windlass
Muir Storm VR/VRC3500 vertical windlass for vessels 15–24m (48 – 77ft). 1700W motor, 1650kg max load, polished stainless steel build. DC, AC and hydraulic options.
Features
- Polished stainless steel components
- High tensile stainless steel shaft
- Heavy duty, marine grade, dual-direction motor
- Superior, heavy-duty Oil bath worm drive gearbox
- Rope Chain Management System (RCMS)
- Quick-Access Chain Pipe Cover
- Self-lubricating bush
- Capstan models feature a knurled grip
- Independent gypsy and capstan operation
- Suits multiple global chain standards
- Deck Isolation Pad Included
Drawings
Top View
VR
VRC
Included in the package

Circuit Breaker & Mounting Pannel

Deck Switch

Deck mounting studs & fasteners

Clutch release handle

Installation/Operation booklet
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 15-24m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 48 - 77ft |
| Power Supply Options | 50Hz AC, 60Hz AC, DC 12V, DC 24V, DC 48V, Hydraulic |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 150A/100A (12/24V) |
| Motor (Watts) | 1700Watts |
| Amps Workload | 185A/90A (12/24V) |
| Hydraulic Pressure | 10MPa |
| Hydraulic Flow | 28L/min |
| Max Load | 1650Kg |
| Workload | 550Kg |
| Max Line Speed | 28m/min |
| Compatible Rope/Chain Combo | 8mm (5/16"), 10mm (3/8"), 13mm (3/8") |
| Auto Anchor Compatible | Yes |
| Net Weight DC | 42Kg |
| Net Weight Hydraulic | 38Kg |
| Manual Operation | MORS (opt) |
Some of our Storm installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- John Muir
A boat without a Muirs is like a Porsche without Wheels
“A boat without a Muirs is like a Porsche without Wheels”
- Rodney Jackman
Stainless Steel Fabrication Works
“John’s pursuit of perfection was clearly evident to me even in these early days”
- Alan Stever,
Stebercraft vessels
“Stebercraft vessels are built to rigid design and exacting marine standards… we will still be supporting Muir Winches ‘til the cows come home”











