Storm VR/VRC4000
Unsure of your chain?
Use our Calculation Tool to determine your chain size and standard, ensuring a perfect fit with your Muir Windlass.
Chain Selection GuideMuir Storm VR/VRC4000 Vertical Windlass.
Muir Storm VR/VRC4000 vertical windlass for vessels 18–25m (58 – 82ft). 2200W motor, 2100kg max load, polished stainless steel build. DC, AC and hydraulic options.
Features
- Polished stainless steel components
- High tensile stainless steel shaft
- Heavy duty, marine grade, dual-direction motor
- Superior, heavy-duty Oil bath worm drive gearbox
- Rope Chain Management System (RCMS)
- Quick-Access Chain Pipe Cover
- Self-lubricating bush
- Capstan models feature a knurled grip
- Independent gypsy and capstan operation
- Suits multiple global chain standards
- Deck Isolation Pad Included
Drawings
Top View
VR
VRC
Included in the package

Circuit Breaker & Mounting Pannel

Deck Switch

Deck mounting studs & fasteners

Clutch release handle

Installation/Operation booklet
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 18-25m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 58 - 82ft |
| Power Supply Options | DC 24V, DC 48V |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 150A/100A (12/24V) |
| Motor (Watts) | 2200Watts |
| Amps Workload | 110A (12V) |
| Hydraulic Pressure | 199MPa |
| Hydraulic Flow | 22L/min |
| Max Load | 2100Kg |
| Workload | 700Kg |
| Max Line Speed | 17m/min |
| Compatible Rope/Chain Combo | 8mm (5/16"), 10mm (3/8"), 13mm (3/8") |
| Auto Anchor Compatible | Yes |
| Net Weight DC | 54Kg |
| Net Weight Hydraulic | 50Kg |
| Manual Operation | MORS (opt) |
Some of our Storm installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- Jos Scholten
Which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving
“The fact that Muir always keeps the focus on their main business, being anchor systems, gives me the confidence that my customers can rely on that ‘shiny thing on the foredeck’ which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving”
- David McQueen
Remarkable Equipment
“This remarkable equipment has come out of a little place called Tasmania, which half the world doesn’t even know exists; out of a place called Kingston, which people definitely don’t know of; and its sold by these funny Tasmanians who are dogmatic, passionate and brilliant at what they do. They’re the ultimate product”
- Jock Muir,
Make sure the winch you design
“Until I retire Ill still be unofficially selling Muir winches because it’s the best production the world. I recommend it because it’s my reputation riding on everything I build. You have to be able to put your hand on your heart… when you recommend a product. I have history with Muir now, I don’t check any of their specs or equipment… I just trust them 100%”











