Storm VR/VRC850
Unsure of your chain?
Use our Calculation Tool to determine your chain size and standard, ensuring a perfect fit with your Muir Windlass.
Chain Selection GuideMuir Storm VR/VRC850 Vertical Windlass | Vessels 8–11m
Muir Storm VR/VRC850 vertical windlass for vessels 8–11m. 800W 12V/24V DC motor, 450kg max load, polished stainless steel build. Auto Anchor compatible.
Features
- Polished stainless steel components
- High tensile stainless steel shaft
- Heavy duty, marine grade, dual-direction motor
- Superior, heavy-duty Oil bath worm drive gearbox
- Rope Chain Management System (RCMS)
- Quick-Access Chain Pipe Cover
- Self-lubricating bush
- Capstan models feature a knurled grip
- Independent gypsy and capstan operation
- Suits multiple global chain standards
- Deck Isolation Pad Included
Drawings
Top View
VR
VRC
Included in the package

Circuit Breaker & Mounting Pannel

Deck Switch

Quick fit adaptor

Deck mounting studs & fasteners

Clutch release handle

Installation/Operation booklet

Manual Operation System (MOS)
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 8-11m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 26 - 39ft |
| Power Supply Options | DC 12V, DC 24V |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 80A/80A (12/24V) |
| Motor (Watts) | 800Watts |
| Amps Workload | 75A/40A (12/24V) |
| Max Load | 450Kg |
| Workload | 150Kg |
| Max Line Speed | 26m/min |
| Compatible Rope/Chain Combo | 6mm (1/4"), 8mm (5/16"), 10mm (3/8") |
| Auto Anchor Compatible | Yes |
| Net Weight DC | 15Kg |
| Manual Operation | MOS (std on most gypsy sizes) |
Some of our Storm installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- Jock Muir,
Make sure the winch you design
“Until I retire Ill still be unofficially selling Muir winches because it’s the best production the world. I recommend it because it’s my reputation riding on everything I build. You have to be able to put your hand on your heart… when you recommend a product. I have history with Muir now, I don’t check any of their specs or equipment… I just trust them 100%”
- John Muir
Its all about being competitive but also being the best
“Its all about being competitive but also being the best. Best design, best quality and always reliable. The winch market has always been competitive, so you’ve got to find a way to sell it.”
- Andrew Perkins
Working for Muir has improved our quality
“Working for Muir has improved our quality… Muir is always after ever-better quality”








