HR4200 Thor
Unsure of your chain?
Use our Calculation Tool to determine your chain size and standard, ensuring a perfect fit with your Muir Windlass.
Chain Selection GuideMuir HR4200 Thor Horizontal Windlass | Vessels 18–24m.
Muir HR4200 Thor horizontal windlass design for vessels 18–24m (58 – 77ft). 2200W motor, 2100kg max load, 8–16mm chain. White gloss housing with chromed bronze running gear.
Features
- Durable marine-grade white gloss composite housing
- Luxury chromed marine grade bronze / 316 Stainless steel running gear
- High tensile stainless steel shaft
- Heavy duty, marine grade, dual-direction motor
- Superior, heavy-duty Italian drive train
- Chain pipe & peeler
- Independent gypsy and capstan operation
- Front double twin footings
- Suits multiple global chain standards
- Deck Isolation Pad Included
Drawings
Top View

Side View
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 18-24m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 58 - 77ft |
| Power Supply Options | DC 24V, DC 48V |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 150A (24V) |
| Motor (Watts) | 2200Watts |
| Amps Workload | 110A (12V) |
| Hydraulic Pressure | 12MPa |
| Hydraulic Flow | 28L/min |
| Max Load | 2100Kg |
| Workload | 700Kg |
| Max Line Speed | 17m/min |
| Auto Anchor Compatible | Yes |
| Net Weight DC | 64Kg |
| Net Weight Hydraulic | 63Kg |
| Manual Operation | MORS (std) |
Some of our Horizontal installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- John Muir
Its all about being competitive but also being the best
“Its all about being competitive but also being the best. Best design, best quality and always reliable. The winch market has always been competitive, so you’ve got to find a way to sell it.”
- Ilja Van
It is very nice that when we call with a question
“It is very nice that when we call with a question [Muir] will try to give you the needed information as quickly as possible, but more than that, they will think with you”
- Rodney Jackman
Stainless Steel Fabrication Works
“John’s pursuit of perfection was clearly evident to me even in these early days”













