Muir DW 06 Drum Winch | Compact Anchoring 4–7m Boats.
Muir DW 06 drum winch design for vessels 4–7m (13 – 23ft). Compact anchoring system with 316 stainless drum, 550W or 800W 12V motor. Ideal for boats with no anchor locker.
Features
- Marine grade 316 stainless steel drum
- Heavy duty, marine grade, dual-direction motor
- Superior, heavy-duty Italian drive train
- Compact Anchoring system to suit boats with no anchor rode storage
- Simple installation
Drawings
Top View

Side View

Included in the package

Circuit Breaker & Mounting Pannel

Rocker Switch

Reversing Solenoid kit

Installation/Operation booklet
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 4-7m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 13 - 23ft |
| Power Supply Options | DC 12V |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 80A (12V) |
| Motor (Watts) | 550Watts |
| Amps Workload | 60A (12V) |
| Max Load | 120Kg |
| Workload | 40Kg |
| Max Line Speed | 33m/min |
| Auto Anchor Compatible | No |
| Net Weight DC | 15Kg |
| Manual Operation | N/A |
Some of our Drum installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- David McQueen
Remarkable Equipment
“This remarkable equipment has come out of a little place called Tasmania, which half the world doesn’t even know exists; out of a place called Kingston, which people definitely don’t know of; and its sold by these funny Tasmanians who are dogmatic, passionate and brilliant at what they do. They’re the ultimate product”
- Will Mure
Why I really like Muir winch and anchor gear
“There are a number of reasons why I really like Muir winch and anchor gear. When we were cray fishing, then drop lining, the muir gear is simple to operate, no matter what the sea conditions are”
- John Muir
A boat without a Muirs is like a Porsche without Wheels
“A boat without a Muirs is like a Porsche without Wheels”







