Storm VR/VRC1250
Unsure of your chain?
Use our Calculation Tool to determine your chain size and standard, ensuring a perfect fit with your Muir Windlass.
Chain Selection GuideStorm VR/VRC1250 Windlass | Muir Australia
This Storm VR/VRC1250 Designed for vessels up to 13m (43ft), and in low profile and capstan configurations, they offer fast powered retrieval, smooth rope chain combination operation, reduced installation time, style and unbeatable reliability. Manufactured from polished stainless steel components the Storm Windlass will weather the harshest of conditions.
Storm Windlasses represent the pinnacle of reliability and performance and are packed with the features and quality you have come to expect from Muir. Designed on the principals of the award-winning Atlantic series with all its features and more.
Features
- Polished stainless steel components
- High tensile stainless steel shaft
- Heavy duty, marine grade, dual-direction motor
- Superior, heavy-duty Oil bath worm drive gearbox
- Rope Chain Management System (RCMS)
- Quick-Access Chain Pipe Cover
- Self-lubricating bush
- Capstan models feature a knurled grip
- Independent gypsy and capstan operation
- Suits multiple global chain standards
- Deck Isolation Pad Included
Drawings
Top View
VR
VRC
Included in the package

Circuit Breaker & Mounting Pannel

Deck Switch

Quick fit adaptor

Deck mounting studs & fasteners

Clutch release handle

Installation/Operation booklet

Manual Operation System (MOS)
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 10-13m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 32 - 42ft |
| Power Supply Options | DC 12V, DC 24V, DC 48V |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 100A/80A (12/24V) |
| Motor (Watts) | 1200Watts |
| Amps Workload | 125A/60A (12/24V) |
| Hydraulic Pressure | 8MPa |
| Hydraulic Flow | 15L/min |
| Max Load | 621Kg |
| Workload | 207Kg |
| Max Line Speed | 30m/min |
| Compatible Chain Sizes | 6 mm (1/4") - 10 mm (3/8") |
| Compatible Rope/Chain Combo | 6mm (1/4"), 8mm (5/16"), 10mm (3/8") |
| Compatible Rope Sizes | 12 mm (1/2″) – 16 mm (5/8″) |
| Auto Anchor Compatible | Yes |
| Net Weight DC | 20Kg |
| Manual Operation | MOS (std on most gypsy sizes) |
Some of our Storm installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- Will Mure
Why I really like Muir winch and anchor gear
“There are a number of reasons why I really like Muir winch and anchor gear. When we were cray fishing, then drop lining, the muir gear is simple to operate, no matter what the sea conditions are”
- John Muir
Its all about being competitive but also being the best
“Its all about being competitive but also being the best. Best design, best quality and always reliable. The winch market has always been competitive, so you’ve got to find a way to sell it.”
- Andrew Perkins
Working for Muir has improved our quality
“Working for Muir has improved our quality… Muir is always after ever-better quality”












