Storm VR/VRC2200
Unsure of your chain?
Use our Calculation Tool to determine your chain size and standard, ensuring a perfect fit with your Muir Windlass.
Chain Selection GuideStorm VR/VRC2200 | Muir Australia
This Storm VR/VRC2200 designed for vessels up to 15m (49ft), and in low profile and capstan configurations, they offer fast powered retrieval, smooth rope chain combination operation, reduced installation time, style and unbeatable reliability. Manufactured from polished stainless steel components the Storm Windlass will weather the harshest of conditions.
Storm Windlasses represent the pinnacle of reliability and performance and are packed with the features and quality you have come to expect from Muir. Designed on the principles of the award-winning Atlantic series with all its features and more.
Features
- Polished stainless steel components
- High tensile stainless steel shaft
- Heavy duty, marine grade, dual-direction motor
- Superior, heavy-duty Oil bath worm drive gearbox
- Rope Chain Management System (RCMS)
- Quick-Access Chain Pipe Cover
- Self-lubricating bush
- Capstan models feature a knurled grip
- Independent gypsy and capstan operation
- Suits multiple global chain standards
- Deck Isolation Pad Included
Drawings
Top View
VR
VRC
Included in the package

Circuit Breaker & Mounting Pannel

Deck Switch

Quick fit adaptor

Deck mounting studs & fasteners

Clutch release handle

Installation/Operation booklet

Manual Operation System (MOS)
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 12-15m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 38 - 48ft |
| Power Supply Options | DC 12V, DC 24V, DC 48V |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 150A/100A (12/24V) |
| Motor (Watts) | 1500Watts |
| Amps Workload | 150A/70A (12/24V) |
| Hydraulic Pressure | 10MPa |
| Hydraulic Flow | 15L/min |
| Max Load | 1100Kg |
| Workload | 367Kg |
| Max Line Speed | 30m/min |
| Compatible Chain Sizes | 6 mm (1/4") - 10 mm (3/8") |
| Compatible Rope/Chain Combo | 6mm (1/4"), 8mm (5/16"), 10mm (3/8") |
| Compatible Rope Sizes | 12 mm (1/2″) – 16 mm (5/8″) |
| Auto Anchor Compatible | Yes |
| Net Weight DC | 23.5Kg |
| Net Weight Hydraulic | 22.5Kg |
| Manual Operation | MOS (std on most gypsy sizes) |
Some of our Storm installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- Will Mure
Why I really like Muir winch and anchor gear
“There are a number of reasons why I really like Muir winch and anchor gear. When we were cray fishing, then drop lining, the muir gear is simple to operate, no matter what the sea conditions are”
- Alan Stever,
Stebercraft vessels
“Stebercraft vessels are built to rigid design and exacting marine standards… we will still be supporting Muir Winches ‘til the cows come home”
- Jock Muir,
Make sure the winch you design
“Until I retire Ill still be unofficially selling Muir winches because it’s the best production the world. I recommend it because it’s my reputation riding on everything I build. You have to be able to put your hand on your heart… when you recommend a product. I have history with Muir now, I don’t check any of their specs or equipment… I just trust them 100%”










