Storm VR600
Unsure of your chain?
Use our Calculation Tool to determine your chain size and standard, ensuring a perfect fit with your Muir Windlass.
Chain Selection GuideStorm VR600 Windlass | Muir Australia
Storm VR600 provides the strength of conventional vertical windlasses but with advanced and innovative concepts. Recognized for their sleek curved lines, Storms are available in low profile (VR) or capstan (VRC) configurations. This provides the highest level of security and safety, whilst enhancing the foredeck of the most luxurious vessel.
Features
- Polished stainless steel components
- High tensile stainless steel shaft
- Heavy duty, marine grade, dual-direction motor
- Superior, heavy-duty Oil bath worm drive gearbox
- Rope Chain Management System (RCMS)
- Quick-Access Chain Pipe Cover
- Self-lubricating bush
- Capstan models feature a knurled grip
- Independent gypsy and capstan operation
- Suits multiple global chain standards
Drawings
Top View
VR
VRC
Included in the package

Circuit Breaker & Mounting Pannel

Rocker Switch

Deck mounting studs & fasteners

Clutch release handle small

Reversing Solenoid kit

Installation/Operation booklet
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 5-9m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 16 - 29ft |
| Power Supply Options | DC 12V, DC 24V, DC 48V |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 80A (12V) |
| Motor (Watts) | 550Watts |
| Amps Workload | 75A/40A (12/24V) |
| Max Load | 369Kg |
| Workload | 124Kg |
| Max Line Speed | 25m/min |
| Auto Anchor Compatible | Yes |
| Net Weight DC | 12Kg |
| Manual Operation | N/A |
Some of our Storm installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- Jos Scholten
Which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving
“The fact that Muir always keeps the focus on their main business, being anchor systems, gives me the confidence that my customers can rely on that ‘shiny thing on the foredeck’ which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving”
- Rodney Jackman
Stainless Steel Fabrication Works
“John’s pursuit of perfection was clearly evident to me even in these early days”
- Ilja Van
It is very nice that when we call with a question
“It is very nice that when we call with a question [Muir] will try to give you the needed information as quickly as possible, but more than that, they will think with you”








