HR/HC650
Unsure of your chain?
Use our Calculation Tool to determine your chain size and standard, ensuring a perfect fit with your Muir Windlass.
Chain Selection GuideMuir HR/HC650 Compact Horizontal Windlass
Muir HR/HC650 compact horizontal windlass for vessels 5–9m (16 – 29ft). 550W 12V DC, 369kg max load, 316 stainless steel housing. Lightweight 12kg. Auto Anchor ready.
Features
- Brushed finished 316 stainless steel housing
- Polished stainless steel components
- High tensile stainless steel shaft
- Heavy duty, marine grade, dual-direction motor
- Superior, heavy-duty Italian drive train
- Chain pipe & peeler
- Independent gypsy and capstan operation
- Front double twin footings
- Suits multiple global chain standards
- Deck Isolation Pad Included
Drawings
Top View
Side View
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 5-9m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 16 - 29ft |
| Power Supply Options | DC 12V |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 80A (12V) |
| Motor (Watts) | 550Watts |
| Amps Workload | 60A (12V) |
| Max Load | 369Kg |
| Workload | 123Kg |
| Max Line Speed | 21m/min |
| Auto Anchor Compatible | Yes |
| Net Weight DC | 12Kg |
| Manual Operation | N/A |
Some of our Horizontal installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- Jos Scholten
Which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving
“The fact that Muir always keeps the focus on their main business, being anchor systems, gives me the confidence that my customers can rely on that ‘shiny thing on the foredeck’ which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving”
- Rodney Jackman
Stainless Steel Fabrication Works
“John’s pursuit of perfection was clearly evident to me even in these early days”
- Ilja Van
It is very nice that when we call with a question
“It is very nice that when we call with a question [Muir] will try to give you the needed information as quickly as possible, but more than that, they will think with you”












