HR/HC950
Unsure of your chain?
Use our Calculation Tool to determine your chain size and standard, ensuring a perfect fit with your Muir Windlass.
Chain Selection GuideMuir HR/HC950 Compact Horizontal Windlass | 7–11m Boats.
Muir HR/HC950 compact horizontal windlass for vessels 7–11m (23 – 36ft). 750W 12V DC, 464kg max load, 316 stainless steel housing. Lightweight 13kg. Auto Anchor ready.
Features
- Brushed finished 316 stainless steel housing
- Polished stainless steel components
- High tensile stainless steel shaft
- Heavy duty, marine grade, dual-direction motor
- Superior, heavy-duty Italian drive train
- Chain pipe & peeler
- Independent gypsy and capstan operation
- Front double twin footings
- Suits multiple global chain standards
- Deck Isolation Pad Included
Drawings
Top View
Side View
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 7-11m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 23 - 36ft |
| Power Supply Options | DC 12V |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 80A (12V) |
| Motor (Watts) | 750Watts |
| Amps Workload | 70A (12V) |
| Max Load | 464Kg |
| Workload | 154.7Kg |
| Max Line Speed | 21m/min |
| Auto Anchor Compatible | Yes |
| Net Weight DC | 13Kg |
| Manual Operation | N/A |
Some of our Horizontal installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- Jock Muir,
Make sure the winch you design
“Until I retire Ill still be unofficially selling Muir winches because it’s the best production the world. I recommend it because it’s my reputation riding on everything I build. You have to be able to put your hand on your heart… when you recommend a product. I have history with Muir now, I don’t check any of their specs or equipment… I just trust them 100%”
- Jos Scholten
Which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving
“The fact that Muir always keeps the focus on their main business, being anchor systems, gives me the confidence that my customers can rely on that ‘shiny thing on the foredeck’ which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving”
- Captain Peter
I can highly recommend Muir as a company
“I can highly recommend Muir as a company who build superior equipment and who stand by their product anywhere in the world”











