HR3500 Jaguar
Unsure of your chain?
Use our Calculation Tool to determine your chain size and standard, ensuring a perfect fit with your Muir Windlass.
Chain Selection GuideMuir HR3500 Jaguar Horizontal Windlass | Yachts 14–20m.
Muir HR3500 Jaguar horizontal windlass design for vessels 14–20m (45 – 65ft). 1700W motor, 1650kg max load, 12V–48V DC and hydraulic. White gloss housing with chromed bronze gear.
Features
- Durable marine-grade white gloss composite housing
- Luxury chromed marine grade bronze / 316 Stainless steel running gear
- High tensile stainless steel shaft
- Heavy duty, marine grade, dual-direction motor
- Superior, heavy-duty Italian drive train
- Chain pipe & peeler
- Independent gypsy and capstan operation
- Front double twin footings
- Suits multiple global chain standards
- Deck Isolation Pad Included
Drawings
Top View
Side View
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 14-20m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 45 - 65ft |
| Power Supply Options | DC 12V, DC 24V, DC 48V |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 150A/100A (12/24V) |
| Motor (Watts) | 1700Watts |
| Amps Workload | 185A/90A (12/24V) |
| Hydraulic Pressure | 10MPa |
| Hydraulic Flow | 28L/min |
| Max Load | 1650Kg |
| Workload | 550Kg |
| Max Line Speed | 28m/min |
| Compatible Chain Sizes | 8 mm (5/16") - 13 mm (1/2") |
| Auto Anchor Compatible | Yes |
| Net Weight DC | 58Kg |
| Net Weight Hydraulic | 57Kg |
| Manual Operation | MORS (std) |
Some of our Horizontal installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- Will Mure
Why I really like Muir winch and anchor gear
“There are a number of reasons why I really like Muir winch and anchor gear. When we were cray fishing, then drop lining, the muir gear is simple to operate, no matter what the sea conditions are”
- Alan Stever,
Stebercraft vessels
“Stebercraft vessels are built to rigid design and exacting marine standards… we will still be supporting Muir Winches ‘til the cows come home”
- Jock Muir,
Make sure the winch you design
“Until I retire Ill still be unofficially selling Muir winches because it’s the best production the world. I recommend it because it’s my reputation riding on everything I build. You have to be able to put your hand on your heart… when you recommend a product. I have history with Muir now, I don’t check any of their specs or equipment… I just trust them 100%”










