HR4000 Thor
Unsure of your chain?
Use our Calculation Tool to determine your chain size and standard, ensuring a perfect fit with your Muir Windlass.
Chain Selection GuideMuir HR4000 Thor Horizontal Windlass | Vessels 18–24m.
Muir HR4000 Thor horizontal windlass design for vessels 18–24m (58 – 77ft). 1700W motor, 1800kg max load, 8–16mm chain. White gloss housing with chromed bronze running gear.
Features
- Durable marine-grade white gloss composite housing
- Luxury chromed marine grade bronze / 316 Stainless steel running gear
- High tensile stainless steel shaft
- Heavy duty, marine grade, dual-direction motor
- Superior, heavy-duty Italian drive train
- Chain pipe & peeler
- Independent gypsy and capstan operation
- Front double twin footings
- Suits multiple global chain standards
- Deck Isolation Pad Included
Drawings
Top View

Side View
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length(m) | 18-24m |
| Recommended Vessel Length(ft) | 58 - 77ft |
| Power Supply Options | DC 24V, DC 48V |
| Recommended Muir Circuit Breaker | 150A (24V) |
| Motor (Watts) | 1700Watts |
| Amps Workload | 90A (12V) |
| Hydraulic Pressure | 12MPa |
| Hydraulic Flow | 28L/min |
| Max Load | 1800Kg |
| Workload | 600Kg |
| Max Line Speed | 17m/min |
| Auto Anchor Compatible | Yes |
| Net Weight DC | 64Kg |
| Net Weight Hydraulic | 63Kg |
| Manual Operation | MORS (std) |
Some of our Horizontal installs
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
- Jos Scholten
Which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving
“The fact that Muir always keeps the focus on their main business, being anchor systems, gives me the confidence that my customers can rely on that ‘shiny thing on the foredeck’ which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving”
- Paul Goss,
Our Muir capstans and windlasses have served us well over the years
“Our Muir capstans and windlasses have served us well over the years, and will continue to do so for a long time to come. Give me plenty of good chain and the right gear to handle it, every time” (in reference to a stormy night at sea)
- John Muir
A boat without a Muirs is like a Porsche without Wheels
“A boat without a Muirs is like a Porsche without Wheels”













