Drawings
Main View
Brake Options
Top View Standard Brake
Top View 35 Deg Brake
Inline Hydraulic
Right Hand Hydraulic
Included in the package
Technical Specification
| Name | Specifications |
|---|---|
| Maximum Pull | 11000Kg |
| Continuous Pull | 7000Kg |
| Minimum Speed | 10m/pmin |
| High Speed | 20m/pmin |
| Input Power | 15Kw |
| Name | Specifications |
|---|---|
| Maximum Pull | 11000Kg |
| Minimum Speed | 10m/pmin |
| High Speed | 20m/pmin |
| Input Power | 15Kw |
| Name | Specifications |
|---|---|
| Maximum Pull | 11000Kg |
| Continuous Pull | 8400Kg |
| Minimum Speed | 10m/pmin |
| High Speed | 20m/pmin |
| Hydraulic Flow | 48 l/pmin |
| Maximum Flow | 96 l/pmin |
| Pressure | 210 bar |
| Maximum Pressure | 250 bar |
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
Make sure the winch you design
“Until I retire Ill still be unofficially selling Muir winches because it’s the best production the world. I recommend it because it’s my reputation riding on everything I build. You have to be able to put your hand on your heart… when you recommend a product. I have history with Muir now, I don’t check any of their specs or equipment… I just trust them 100%”
Its all about being competitive but also being the best
“Its all about being competitive but also being the best. Best design, best quality and always reliable. The winch market has always been competitive, so you’ve got to find a way to sell it.”
Working for Muir has improved our quality
“Working for Muir has improved our quality… Muir is always after ever-better quality”



