Drawings
Main View
Brake Options
Top View Standard Brake
Top View 35 Deg Brake
Inline Hydraulic
Right Hand Hydraulic
Included in the package
Technical Specification
| Name | Specifications |
|---|---|
| Maximum Pull | 10000Kg |
| Continuous Pull | 7500Kg |
| Minimum Speed | 10m/pmin |
| High Speed | 20m/pmin |
| Input Power | 18.5Kw |
| Stud link up to | U2-38mm - U3-mm |
| Brake Size | 660mm |
| Name | Specifications |
|---|---|
| Maximum Pull | 10000Kg |
| Continuous Pull | 7500Kg |
| Minimum Speed | 10m/pmin |
| High Speed | 20m/pmin |
| Input Power | 18.5Kw |
| Stud link up to | U2-38mm - U3-mm |
| Brake Size | 660mm |
| Name | Specifications |
|---|---|
| Maximum Pull | 10000Kg |
| Continuous Pull | 7500Kg |
| Minimum Speed | 10m/pmin |
| High Speed | 20m/pmin |
| Hydraulic Flow | 65 l/pmin |
| Maximum Flow | 120 l/pmin |
| Pressure | 210 bar |
| Maximum Pressure | 250 bar |
| Stud link up to | U2-38mm - U3-mm |
| Brake Size | 660mm |
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
Make sure the winch you design
“Until I retire Ill still be unofficially selling Muir winches because it’s the best production the world. I recommend it because it’s my reputation riding on everything I build. You have to be able to put your hand on your heart… when you recommend a product. I have history with Muir now, I don’t check any of their specs or equipment… I just trust them 100%”
Which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving
“The fact that Muir always keeps the focus on their main business, being anchor systems, gives me the confidence that my customers can rely on that ‘shiny thing on the foredeck’ which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving”
I can highly recommend Muir as a company
“I can highly recommend Muir as a company who build superior equipment and who stand by their product anywhere in the world”



