Drawings
Main View
Brake Options
Top View Standard Brake
Top View 35 Deg Brake
Inline Hydraulic
Right Hand Hydraulic
Included in the package
Technical Specification
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length | 95-140m |
| Maximum Pull | 13000Kg |
| Continuous Pull | 8500Kg |
| Minimum Speed | 10m/pmin |
| High Speed | 20m/pmin |
| Input Power | 18.2Kw |
| Stud link up to | U2-40mm - U3-46mm |
| Brake Size | 725mm |
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length | 95-140m |
| Maximum Pull | 13000Kg |
| Continuous Pull | 8500Kg |
| Minimum Speed | 10m/pmin |
| High Speed | 20m/pmin |
| Input Power | 18.2Kw |
| Stud link up to | U2-40mm - U3-46mm |
| Brake Size | 725mm |
| Name | Specifications |
|---|---|
| Recommended Vessel Length | 95-140m |
| Maximum Pull | 13000Kg |
| Continuous Pull | 8500Kg |
| Minimum Speed | 10m/pmin |
| High Speed | 20m/pmin |
| Hydraulic Flow | 65 l/pmin |
| Maximum Flow | 120 l/pmin |
| Pressure | 210 bar |
| Maximum Pressure | 250 bar |
| Stud link up to | U2-40mm - U3-46mm |
| Brake Size | 725mm |
Reviews
Muir windlasses offer the ultimate in anchoring performance, reliability and style.
Stebercraft vessels
“Stebercraft vessels are built to rigid design and exacting marine standards… we will still be supporting Muir Winches ‘til the cows come home”
Remarkable Equipment
“This remarkable equipment has come out of a little place called Tasmania, which half the world doesn’t even know exists; out of a place called Kingston, which people definitely don’t know of; and its sold by these funny Tasmanians who are dogmatic, passionate and brilliant at what they do. They’re the ultimate product”
Which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving
“The fact that Muir always keeps the focus on their main business, being anchor systems, gives me the confidence that my customers can rely on that ‘shiny thing on the foredeck’ which can all of a sudden be the last bit of hope of surviving”



